Підсумки польових дослідів ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» у 2016 році

Осінь – це завжди гарний час для підведення підсумків сезону, що минув, та складання планів на новий рік. Вже традиційно в осінній період наша компанія ділиться результатами досліджень та випробувань, що відбулися в цьому році.

Проте, в господарствах, де застосовували сучасні високоефективні фунгіциди, таких проблем не було. Зокрема, фермери ефективно контролювали борошнисту росу, використовуючи новий фунгіцид від ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» – ЮТАКА, СЕ. Цей препарат забезпечує унікальний контроль борошнистої роси за рахунок поєднання трьох високоефективних діючих речовин – тіофанат-метилу, тебуконазолу та абсолютно нової спеціалізованої діючої речовини –  цифлуфенамід. Діюча речовина цифлуфенамід належить до нового хімічного класу – феніл-ацетаміди, та має унікальний, відмінний від інших присутніх на українському ринку фунгіцидів, механізм дії на патоген. Особливістю фунгіциду ЮТАКА, СЕ також є те, що препарат добре діє в широкому діапазоні температур, починаючи ефективно працювати за понижених температур, в той час коли більшість фунгіцидів мають недостатню ефективність.Важливою темою є аналіз цьогорічних складних погодних умов, проблем, які виникали у фермерів, та шляхи їх вирішення. Безперечно, головною проблемою, з якою стикнулись усі аграрії, були надмірні опади, що заливали всю країну протягом травня та на початку червня. В наслідок цього, на полях спостерігався сильний розвиток хвороб, особливо на соняшнику і зернових, та виникали складнощі із своєчасним застосуванням ЗЗР. Завдяки дощовій та прохолодній погоді, на посівах озимої пшениці домінуючою хворобою була борошниста роса, яка в окремих випадках пошкоджувала не лише листовий апарат та стебла, а навіть колос.

Враховуючи високу вологість повітря та ризик появи фузаріозу колосу, багато господарств правильно зорієнтувалися і проводили додатковий фунгіцидний захист в період цвітіння, використовуючи вже традиційну суміш ТОПСІН-М 500, КС та ІКАРУС 250, ЕВ, що дало можливість отримати високий і якісний врожай.

На соняшнику також масово проявлялися хвороби на ранніх стадіях його розвитку (у фазу 4-6 листків). Традиційно, в багатьох регіонах був поширений розвиток фомозу та фомопсису, з яким в господарствах успішно боролися застосовуючи фунгіцид ТОПСІН-М 500, КС. Проте цей рік виявився не типовим і на відміну від минулих років, в окремих регіонах, найбільшої шкоди завдавали плямистості викликані септоріозом та альтернаріозом. Пероноспороз також в цьому році завдавав шкоди на посівах соняшнику, але розвиток цього захворювання не мав масового характеру. Найбільшою проблемою для аграріїв виявилося правильне діагностування хвороб і, відповідно, підбір необхідних препаратів, адже в більшості випадків фунгіциди, що добре працюють проти пероноспорозу, мають слабку ефективність проти альтернаріозу чи септоріозу. Часом фермери навіть плутали прояви хвороби та прояви фітотоксичності гербіцидів. І дійсно, цього року було чого переживати, адже після надмірних опадів та застоювання води на полях найбільше від дії ґрунтових гербіцидів постраждав саме соняшник. Цього року більшість ґрунтових гербіцидів на соняшнику проявили фітотоксичність. В різних регіонах і на різних полях це проявлялося по різному. Один і той же гербіцид в різних умовах міг показувати різні результати, і навіть в межах одного господарствах часто можна було побачити відмінність в дії гербіциду. Це все залежало від типу грунту, норми внесення гербіциду, агротехніки, строків посіву і від кількості та характеру опадів, що випали на конкретному полі. В цьому році, як і в минулі роки, для захисту соняшнику багато агрономів використовували популярний ґрунтовий гербіцид АСТРЕЛ ПЛЮС СЕ, і в більшості господарств цей препарат показав себе з найкращої сторони, утримуючи поле чистим від бур’янів аж до збору врожаю. Проте враховуючи досвід цього року, компанія ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» в черговий раз наголошує, що ми не рекомендуємо застосовувати цей гербіцид на легких супісчаних та малогумусних ґрунтах і на полях, де існує великий ризик застоювання води після випадання надмірних опадів.

Для легких ґрунтів ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» починаючи із 2016 року пропонує новий унікальний гербіцид ПЛЕДЖ 50, ЗП, який при досходовому застосуванні залишається на поверхні грунту, не промивається в нижні горизонти і не проявляє на соняшнику жодних ознак фітотоксичності. Гербіцид ПЛЕДЖ 50, ЗП унікальний ще і тим, що може застосовуватися для контролю дводольних бур’янів після сходів на соняшнику будь-якої селекції (соняшник не повинен мати спеціальну стійкість до цього гербіциду). Проте для отримання гарного результату потрібно чітко зрозуміти особливості цього продукту та витримати всі умови технології його застосування. ПЛЕДЖ 50, ЗП після страхового застосування завжди залишає некрози на нижніх оброблених листках, проте нові листки розвиваються неушкодженими, і ці прояви фітотоксичності не впливають на врожай.

ПЛЕДЖ 50, ЗП це не лише гарний продукт для соняшнику, а й перспективний гербіцид для захисту сої.  Цього року проводився ряд випробувань, що дозволяють вже зараз стверджувати, що при ґрунтовому застосуванні ПЛЕДЖ 50, ЗП добре контролює широкий спектр бур’янів в посівах сої і, що дуже важливо для цієї культури, – має посилену дію на лободу. А при застосуванні по системі No-till, в суміші із гліфосатом ПЛЕДЖ 50, ЗП на тривалий час контролює розвиток хвоща польового. Реєстрація препарату на сою очікується на початку 2017 року.

Все більшої популярності набуває застосування спеціального ад’юванту для ґрунтових гербіцидів РОУБЕК, КЕ. ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» вже третій рік пропонує цю унікальну технологію, що дозволяє посилити дію ґрунтових гербіцидів, зменшити промивання в нижні шари ґрунту та зменшити прояви їх фітотоксичності. Приємно зауважити, що ця нова технологія була застосована в 2016 році на площі понад 18 000 га.
Говорячи про складні погодні умови цього року, про сильні опади, ми завжди згадуємо складні ситуації, але сильні опади мали в той же час і свою позитивну сторону. В господарствах, які дотримувалися сучасних технологій вирощування, були отримані високі врожаї зернових культур та ріпаку, зараз іде збір врожаю сої, соняшнику та кукурудзи, які теж показують гарний результат. Дійсно, часто на полях фермери мали проблеми із хворобами та дією гербіцидів, але в той же час був менший розвиток шкідників на ріпаку, пшениці та сої, що частково дозволило заощадити на інсектицидних обробках.

На жаль, серпень-вересень, як і в минулому році, не дуже сприятливий для посіву та розвитку озимого ріпаку та пшениці, тож багато господарств будуть коригувати свої плани весною, і однією із культур, що постійно зростає як і в площах, так і у врожайності є соя. Тож на систему захисту цієї культури слід звернути особливу увагу, як в гербіцидному, так і в інсекто-фунгіцидному захисті. На сьогоднішній день ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» має широке портфоліо продуктів для захисту сої і постійно його розширює. Цього року ми почали впроваджувати новий фунгіцид для захисту сої – ЯМАТО, СЕ. Цей фунгіцид контролює не лише септоріоз та церкоспороз, а й фузаріоз, антракноз, гнилі та борошнисту росу. ЯМАТО, СЕ є вдалим поєднанням двох діючих речовин із різних хімічних груп, що мають різні механізми дії на патогени та володіють високою системною та трансламінарною активністю. Діючі речовини проникають в листя, молоді стебла та боби і рівномірно захищають оброблену рослину протягом двох тижнів.

Посилений розвиток хвороб в цей дощовий період не оминув і сою, найбільш поширеним захворюванням був септоріоз, також локально спостерігалися спалахи переноспорозу в другій половині вегетації. Як і в ситуації із соняшником, хвороби потрібно вчасно і правильно діагностувати. Септоріоз почав розвиватися досить рано, ще до цвітіння сої і з часом його розвиток тільки зростав, тож господарства, які вчасно застосували ЯМАТО, СЕ мали добре захищені рослини і наразі мають добрі види на врожай.

Кожен рік по своєму складний, але ми не зупиняємося і разом з вами ідемо до успіху. Ми підготували цей короткий огляд результатів застосування наших нових продуктів, щоб ви звернули увагу на проблеми, що виникали протягом цього року, та методи їх подолання, і в майбутньому могли прийняти правильні рішення для захисту своїх культур.

Матеріал взято: http://www.summit-agro.com.ua/ukr/article_summary_2016